Ve facebookové skupině si povídáme o šansonech. Nahlédněte….

Novoroční předsevzetí si moc nedávám, ale letos jsem si jedno dala. Udělat moji soukromou facebookovou skupinu zábavnější….

V tomto roce jsem tedy vyhlásila tzv. tématické měsíce. No a čím jsem začala? Tak k čemu mám nejblíže, o čem mohu nejlépe „učit„. Ano šanson. Prvním tématem je tedy šanson.

Zajímá Vás co to vlastně šanson je, kdy  vznikl, jaké výrazové prostředky užívá a kdo je vlastně dnes „šansoniér“? Pak jste tu správně.

Šanson je žánr, který se vyvinul na počátku 20. století z kabaretní písně.
Slovo „šanson“ pochází z francouzského „chanson“ a znamená „píseň“. Však také nejslavnější šansoniéři pocházejí právě z Francie.

Četla jsem jakousi definici, že šanson bývá často takové „drama na malém prostoru“. A skutečně, velmi často se v jedné písničce odehrává celý příběh.
Text je snad nejdůležitější součástí celého žánru a bývají to v mnoha případech hodnotné básnické texty. Mnoho šansoniérů je zároveň básníky a často si svoje písně sami interpretují.

To je i případ belgického šansoniéra a básníka, jehož snad nejznámější písničku Vám zde přikládám:

Jacques Brel – Ne me quitte pas (Neopouštěj mě)

Zde můžete srovnat stejnou píseň, ale v českém překladu geniálního Pavla Kopty v podání Hany Hegerové:

Zlí jazykové tvrdí, že šanson může zpívat průměrná zpěvačka a průměrná herečka….Na druhou stranu, vynikající zpěvačka s rozsahem 5 oktáv, ani významná dramatická umělkyně nemusí být dobrá šansoniérka. Je potřeba ten talent mít správně „namixovaný“….

Ještě jeden ze starých francouzských šansonů….Edith Piaf a Accordéonist: V písničce je vyprávěn příběh prostitutky, která přišla o svého milého ve válce i o všechny svoje sny.

Edith Piaf a Accordéonist

Abyste si nemysleli, že šansony jsou jen „staré vykopávky“, přidávám píseň současné francouzské šansoniérky, která si říká Zaz…..

Na závěr dnešního povídání přikládám jedno video o tom, jak pracovat se šansonovým textem.
https://youtu.be/r2NMK8Wtz80

Pokud Vás můj článek zaujal a rádi byste se dozvěděli víc, přijměte pozvání do mojí facebookové skupiny Zlepšete svůj zpěv.

Anebo pokud na facebooku nejste a nechcete být, počkejte si na další část…..