O mně

Petra Ochová - učitelka zpěvu

Jsem hlasová poradkyně a lektorka zpěvu s komediantskou a svobodnou duší.
Pomáhám lidem, kteří chtějí zdokonalit svůj zpěv a rozvinout hlas do plnosti a síly.

Moje cesta

Od třinácti let bylo mým snem živit se hudbou. Tenkrát mi učarovaly muzikály, hlavně Jesus Christ Superstar, Vlasy, Balada pro banditu, Cikáni jdou do nebe. Našla jsem si učitelku zpěvu – “klasického, operního zpěvu“, vysnila si konzervatoř a těžce nesla, že mi celé okolí říkalo, že na to nemám a nikdy mít nebudu.

Neměla jsem! Dokud jsem byla vedená jako “klasická“ zpěvačka. Byla jsem průměrná, možná podprůměrná.

Jednou mě moje učitelka nechala zazpívat muzikálovou píseň – Co na tom je tak zlého z Jesus Christ Superstar. Nastal průlom – od té doby mi bylo dovoleno zpívat to, co mi šlo, pro co jsem měla předpoklady a co mě naplňovalo. Rázem se ze mě stala (samozřejmě s nadsázkou) “místní hvězda“.

V roce 1999 jsem byla přijata na Konzervatoř Jaroslava Ježka, obor populární zpěv.

Petra Ochová - učitelka zpěvu

Moje další hudební i herecké působení

Petra Ochová - učitelka zpěvu

Po škole jsem našla uplatnění jako učitelka zpěvu v ZUŠ v Ledči nad Sázavou. Zpívala jsem s šansonovým triem BEZTEBENE, které jsme tvořily se spolužačkami z konzervatoře. A později také s kytaristkou Soňou Brabcovou, se kterou spolupracuji dodnes. Náš repertoár tvoří hlavně šansony, cikánské písně, ale i vlastní tvorba.

Zároveň jsem se stala maminkou dvou úžasných dětí.

V průběhu let jsem spolupracovala s několika divadly. Šest let jsem jezdila s profesionálním Divadlem Emillion, kde jsem se nadchla pro loutkové divadlo a chůdy. Byla to pro mě velká škola.

Jsem spoluzakladatelkou Divadelního spolku Mimochodem – pro ně jsem ve spolupráci s Milanem Holendou z divadla Husa na provázku vytvořila dvě velká představení ušitá na míru
ledečskému hradu: Balada pro banditu a Cikáni jdou do nebe. Zároveň jsem si zahrála vytoužené role Eržiky a Rady.

V Poetických místech U Notáře v Havlíčkově Brodě pořádáme pravidelně hudebně-poetické a divadelní večery. Mezi nejkrásnější pořady patří: Jůlie umírá každou noc, Návraty na cestu, Návraty k pramenům nebo O neobyčejnostech lásky, aneb milostné dopisy se psát mají.
Spolupracovala jsem také na představení Teče voda proti vodě divadla T.E.J.P. a na Kocouření v režii Petra Píši v Telči.

A co další studium?

O různé metody a přístupy k hlasu a zpěvu se zajímám neustále. Absolvovala jsem celou řadu kurzů a seminářů.

Mým mottem je: „Moře je jedno, ale přítoků mnoho“. Svobodný hlas a zpěv je tím mořem a důležité je neuvíznout v přítoku. Proto se inspiruji různými metodami: Estillovská metoda, Connected singing, Bel Canto a další.

Při výuce zpěvu přistupuji s velkým respektem ke každému člověku.

Nabízím svým studentům bezpečné, podporující prostředí. Vím, že zpěv je velmi osobní záležitost a podle toho je potřeba k jeho výuce přistupovat.

V každém z nás je něco jedinečného, co můžeme prostřednictvím zpěvu předávat a mým posláním je tuto jedinečnost objevit a podpořit. Vyzkoušejte některou z mých služeb.

Petra Ochová - učitelka zpěvu

A to teď žiju

Dělám úžasnou práci – učím lidi zpívat. Umím je nadchnout, podpořit, pomoct jim najít tu “jejich parketu“.

Mám za sebou řadu žáků, kteří na začátku nezpívali, v podstatě jen mluvili. Dnes jsou oporou sboru i komořin, udrží sami svůj hlas v trojhlasu, čtyřhlasu. Řada z nich vystupuje s vlastní kapelou, skládá písničky. Ze spousty mých žáků se postupem času stali plnohodnotní “muzikantští parťáci“ a myslím, že i přátelé.

A tak si naplno užívám krásný, muzikantský a divadelní život. Zpívám, koncertuji, hraji divadlo a učím. Tak, jak jsem vždycky chtěla.